Hambakliinik

 • Russian
 • Finnish
 • Eesti
 • English

Oleme avatud: : E-R 8.15-20.00
  Tel. : 6776030, 6776031, 56216158

Nõuanded

Müofunktsionaalne teraapia, millal pöörduda vastuvõtule

Müofuntksionaalne teraapia

Näo- ja suupiirkonna lihaskonna õigel funktsioneerimisel on väga suur mõju näokolju, ülemiste hingamisteede ja hambumuse kujunemisele, aga ka hammaste tervisele, rühile, artikulatsioonile ja unekvaliteedile. Funktsioonianomaaliate tõhusaks profülaktikaks on oluline avastada anomaaliad arengu varajastel perioodidel. Müofunktsionaalne häire võib kujuneda erinevatel põhjustel.

Millal pöörduda müofunktsionaalse terapeudi vastuvõtule?
● Suuga seotud valed harjumused (kauaaegne sõrme, pöidla, huulte või põskede imemine, küünte närimine, hammaste krigistamine, pikaleveninud lutipudeli või luti kasutamine);
● suuhingamine/segahingamine ninahingamise asemel (avatud suu, kuivad huuled, keel madala ja eespoolse asetusega, lühike ülahuul, silmade ümbruse tumedad ringid, pikenenud näokuju, keskendumisraskused);
● grimassid neelamisel;
● suurenenud süljevoolus;
● keele surumine hammaste vahele või külgedele kas neelamisel või rääkimisel;
● alalõualiigese häired (valud, naksud);
● hingamisprobleemid öisel ajal (obstruktiivne uneapnoe, norskamine);
● enne ja pärast keelekida lõikust;
● pärast adenoidide/kurgumandlite eemaldamist.

Teraapia hõlmab endas harjutusi näo- ja suulihaste toonuse parandamiseks. Enamasti on ravi kestus vähemalt 6 kuud, sest uute oskuste kinnistamine ja automaatseks muutumine võtab aega. Tavaliselt kohtutakse teraapia käigus terapeudiga üks kord 4-6 nädala järel, et hinnata ravi efektiivsust ja vajadusel korrigeerida raviplaani. Teraapia toimub läbi harjutuste pidevate korduste ja meeldetuletuste ja seetõttu on laste puhul heaks ravitulemuseks kõige olulisem koostöö saavutamine nii lapsevanema kui lapsega. Müofunktsionaalne teraapia toimub vajadusel koostöös nina-kõrva-kurgu arstiga ja käsikäes kirurgilise või ortodontilise raviga. Teraapia on kasulik ka täiskasvanutele ja ka juba ortodontiliselt ravitutele, kelle ravi on suupiirkonna valede funktsioonide korrigeerimata jätmise tõttu olnud ebapüsiv. Seetõttu on vastuvõtule oodatud igas vanuses inimesed.

Juureravi järgselt…

 1. …võib ravitav hammas olla pisut tundlik. See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist või juurekanali töötlemist instrumendiga. Väga tugeva valu, turse vms. korral on soovitav kontakteeruda oma perearstiga.
 2. …ei tohi süüa umbes kahe tunni jooksul, sest hambale on asetatud ajutine täidis.
 3. …järgi täpselt arsti poolt koostatud raviplaani.
 4. …arvesta, et kui hammas on devitaliseeritud (st. nö.”suretatud”) ja paigaldatud juuretäidis(ed), tuleb seda hoolimata valu või tundlikkuse puudumisest umbes aasta pärast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav paari aastase vahega kontrollülesvõtted teha, et olla kindel ravi edukuses.
 5. Mõnikord võib mõne vana kolde (kroonilise juurepõletiku korral) avamisel põletik ägeneda. See on normaalne nähtus.
 6. Ajutise täidisega hammas on suhteliselt nõrk. Hoiduge hammustamast väga kõvasid toite, et vältida hamba serva murdumist.

Pärast lõikust või hamba eemaldamist…

 1. Kui tuimestus möödub, võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid. Tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid.
 2. Turse tekke vältimiseks jahuta haava piirkonda. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda.
 3. Mitte mingil juhul ära aseta haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)
 4. Esimesed tunnid peale protseduuri võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitav tegeleda füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega.
 5. Kui haavale on asetatud spetsiaalne haavakate, ei tohi süüa umbes kahe tunni vältel. Ka hiljem on soovitav süüa pehmemaid toiduaineid kuni haavakatte eemaldamiseni. Hammaste harjamisel püüa haavakatet mitte vigastada ning ära kasuta lõikuse järgselt elektrilist hambaharja.
 6. Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.
 7. Loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.

Peale kroonide tsementeerimist

Kui teil on kroonid või sildproteesid, tuleb hammaste hügieenile erilist tähelepanu osutada. Hambaid harjatakse pehme hambaharjaga, liigse jõu vältimiseks hoitakse harja sõrmede vahel nagu pliiatsit. Soovitav on kasutada tehnikat, mille puhul harjased on suunatud poolviltu igemevakku ning hajata lühikeste ringjate liigutustega. Hambahari ei ulatu puhastama hambavahesid, seepärast peaks lisaks kasutama abivahendeid.

Abivahendina kroonide puhul saab hambavahesid puhastada hambaniidiga. Selleks võib niidi ümber sõrmede keerata või kasutada spetsiaalset hambaniidihoidjat.

Niit viia lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastada naaberhammaste pinnad kuni igemeservani kolme-nelja üles-alla-liigutustega.

Sildproteesi puhastamiseks tõmmatakse niit selleks mõeldud nõelaga sildproteesi alt läbi ja liigutades seda edasi-tagasi saab ka vahelüli puhtana hoida.

Suuremate hambavahede ja silla vahelülide alt puhastamiseks võib kasutada ka väikest pudeliharja meenutavat hambavaheharja e. sooloharja.

Pärast suust eemaldatava proteesi paigaldamist

 1. …võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Ole kannatlik ning püüa proteesi hoolimata ebamugavustundest kanda, sellega on võimalik harjuda! Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemalda protees vaid selle puhastamseks ning kanna proteesi ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski kindlasti eemaldada.
 2. Kui protees ei ole suus, tuleb see paigaldada niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.
 3. Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada. Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Samuti võib vajadusel kasutada spetsiaalset pehmet harja. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.
 4. Täisproteesi puhul tuleb vältida lõikehammastega hammustamist.
 5. Esimestel päevadel sööge ainult pehmet toitu.
 6. Pöörduge hambaarsti poole, kui proteeside kandmine põhjustab valu või hõõrumist.
 7. Paluge hambaarstil kontrollida proteeside õiget asendit iga poole aasta järel.

Peale implantaadi paigaldamist

Et ravitulemus kestaks pikka aega, on hädavajalik pidev ja hoolas suuhügieen. Implantaadi vaenlane on hambakatt. On ainult üks lahendus – hambaid tuleb pesta peale sööki, hommikuti ja enne magamaminekut.

Paranemine suuõõnes toimub kiiresti. Paaril esimesel päeval võib operatsiooniala olla valus ning pisut veritseda. Samuti võib esineda mõõdukas turse. Vältida tuleb märgi kompresse põsele. See suurendab pehmete kudede turset. Suhu, haavale võib asetada kummeli- või saialilleteega immutatud marlitampoonid. Kui haav veritseb, võtke ühendust oma hambaarstiga. Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat hiljem. Pärast lõikust asetatakse suhu marlitampoonid ja lastakse hambaid kõvasti koos hoida ~ 30 minutit. Nii peatatakse esmane verejooks.

Operatsioon teostatakse tavaliselt kohaliku tuimestusega. Juhul kui operatsioon on sooritatud üldnarkoosis, on soovitav peale lõikust paar tundi puhata. Kuna anesteetikum põhjustab peapööritust ja unisust, ei ole soovitav pärast operatsiooni ise autot juhtida.

Pärast operatsiooni ei ole soovitav kuni tuimestuse kadumiseni süüa ega juua midagi sooja, kuna suu limaskest on tundetu ja seda võib kergesti põletada.

Esimese nädala jooksul peale implantaadi paigaldamst:

 1. Väldi koormavaid tegevusi (sportimine, matkamine, saun, raskete asjade tõstmine).
 2. Ära joo kohvi, kanget teed, piimatooteid, alkoholi esimese kahe päeva jooksul peale operatsiooni.
 3. Ära suitseta.
 4. Loputa oma suud peale igat söögikorda leige veega.
 5. Puhasta oma igemeid ja hambaid regulaarselt. Implantaadi piirkonda eriti hellalt ja hoolikalt.
 6. Ära kasuta veesurvega või elektrilist hambaharja.
 7. Esimesel kahel päeval pärast operatsiooni hoia implantaadi piirkonnas külmakotti. Aseta rätik põse ja külmakoti vahele. Ära hoia jääkotti kauem kui 20 minutit.
 8. Kui sul on äravõetav protees samal lõualuul, kuhu pandi imlpantaat, ära kanna seda esimese nädala jooksul.

Järgmise 4-6 nädala jooksul

 1. Väldi koormavaid tegevusi
 2. Puhasta oma hambaid, igemeid ja implantaate järgides arsti nõuandeid
 3. Ära suitseta
 4. Kanna kogu aeg ajutist proteesi (kroon, lahas, äravõetav plaatprotees) Puhasta seda peale iga söögikorda.
 5. Pärast rasket operatsiooni (nt luusiirdanmist) ära kanna oma proteesi 6 kuud. Pärast kergemat operatsiooni korrigeertakse olemasolevat proteesi, et seda saaks kasutada.

Paranemine on võimalik ainult siis, kui implantaat on luusse õigesti asetatud. Sellepärast peab jälgima, et implantaadi regiooni söömise ajal ei koormaks. Samuti e tohi implantaadi piirkonda pidevalt keele või sõrmega katsuda. Paranemine kestab ~ 6 kuud. Kui on teostatud ka luusiirdamne võib see aega võtta 9 kuud või kauemgi. Tegelik paranemisaeg sõltub sinu enda organismist (immuunsüsteemi tegevusest, regeneratiivsete protsesside kiirusest jne).

Paranemise järgselt (~ 6-12 kuud), kui implantaadi kruvi on tugevalt luu sisse kinnitatud, tehakse lõplik restauratsioon.

Esimesel seansil võetakse hammastest jäljandid. Selleks kasutatakse kummist materjali, mis pannakse jäljenduslusikale ja asetatakse suhu. Jäljendist tehakse mudel. Mudeli järgi teeb hambatehnik korrektse lõpptöö, olgu selleks kroon, sild või äravõetav protees.

Peale täidise paigaldamist

 1. Võib esineda mõnda aega kestev ebamugavus või tundlikkus (eriti külmadele jookidele), mis on normaalne. Tundlikkus kestab enamasti vaid paarist päevast paari nädalani. Kui aga tundlikkus suureneb või tekib tundlikkus ka kuuma toidu suhtes, tuleks hambaarstiga konsulteerida, kuna tegu võib olla hambanärvi kahjustusega või ärritusega.
 2. Võib esineda hammustamisel valulikkust, siis on tõenäolislt tegemist ebatasase või liiga kõrge täidisega, mida hambaarst saab veidi lihvida.
 3. Võib olla hambatäidis kare või jääb niit hambavahet puhastades kinni ja hargneb, juhi sellele arsti tähelepanu ja palu täidist viimistleda. Sellised viimistlemata piirkonnad koguvad kergesti hambakattu ja võivad põhjustada hambatäidise kõrvale uusi hambaauke.

Peale igemeravi

 1. …võivad hambakaelad ja igemed olla tundlikud. Väldi ekstreemselt jahedat või kuuma sööki/jooki.
 2. …hoolimata tundlikkusest püüa täita arsti poolt koostatud isikliku hügieeni programmi : puhasta ettevaatlikult hambavahesid hambavaheharja või hambaniidiga, seda muidugi juhul, kui arst ei ole soovitanud teisiti.
 3. … loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga.
 
medicredit